Veckans tema är PRICKAR
Prickar kan vi se nästan överallt – som små detaljer som fångar blicken.
Det kan vara ett helt hav prickar, stora som små, som tillsammans skapar liv och mönster.
Prickar kan forma rytm, kontrast och rörelse i det vardagliga.
Så denna vecka har vi prickar i fokus!
Lycka till med fotograferandet!
Lägg upp din bild på söndag 17 maj senast 23:59.
- FS260517
- Prickar
- fotosondag
GÖR SÅ HÄR
- Är du ny deltagare i Fotosöndag? Välkommen att fråga oss på X, Facebook om det är något du undrar över. För att bilden ska bli sökbar och möjlig att plocka in i vårt bildspel under måndagen efter inlämning så taggar du denna vecka din bild på Flickr med: “FS260517”, “Prickar” och “fotosondag” och/eller på söndagen aktuell vecka.
- Du kan ladda upp bilden var du vill, men gör det gärna på flickr och i gruppen “Fotosöndag” om du vill att dina bilder ska synas här på sidan.
- I gruppen “Fotosöndag” lämnar du in ditt bidrag (1 bild) och först på söndagen.
- Xar (fd Twittrar) du om ditt bidrag, tagga gärna med: #fotosondag och #Prickar. Bloggar du om ditt bidrag, länka gärna till detta inlägg och hämta gärna en av våra banners.
- Diskutera Fotosöndag på Flickr!
VÅRA GRUPPREGLER PÅ FLICKR SER UT SÅHÄR
- Du ska ha tagit bilden själv.
- Bilden ska vara i grunden fotografisk, men du får redigera den i ett bildbehandlingsprogram.
- Bilden ska vara tagen efter att vi har släppt temat (vanligen ca klockan 20 på måndagen).
- Ladda endast upp en (1) bild per vecka och tema. Om du postar flera i gruppen tar vi bort alla utan förvarning.
- Ladda upp till Flickr och lämna in den i gruppen först på söndagen!
- Att reposta d.v.s. ta bort och lägga till bilden under söndagen, är inte tillåtet, inte heller att byta bild. De raderas då utan förvarning.

